A tihanyi levendula százéves múltjáról nyílt kiállítás a Balaton-parti településen
A tihanyi levendula százéves múltjáról nyílt kiállítás pénteken a Balaton-parti településen, abban az épületben, ahol 2009-ben megkezdte működését a félsziget első levendulaboltja.
A levendula mögött történet van – hangsúlyozta Nyárádi Zsolt, a Tihanyi Levendula Manufaktúra alapítója, aki felidézte: Bittera Gyula gyógynövénykutató és illóolajgyáros 1926-ban, száz évvel ezelőtt vette bérbe a Tihanyi Bencés Apátságtól azt a területet, ahol Franciaországból hozott szaporítóanyaggal meghonosította az első ipari célú levendulaültetvényt Magyarországon.
Megjegyezte, a Bittera Gyula Alapítvány kitartó, csendes és következetes munkája is kellett ahhoz, hogy ezt az elfeledett értéket újra felismerjék, dokumentálják, megőrizzék és méltó helyére emeljék.
A centenáriumon a Tihanyi Bencés Apátság és a Tihanyi Levendula Manufaktúra új együttműködési megállapodást kötött, amelyet Nyárádi Zsolt egy szimbolikus kézfogásként jellemzett az évszázadokon átívelő bencés tudás és a kortárs szakmai innováció között.
Ebből a gondolatból született meg a Sacra Botanika, egy új márka, amely a bencés növénykultúra ezeréves örökségéből, a tihanyi levendula százéves hagyományából, és a félsziget növényi erejéből áll – mondta.
Mihályi Norbert Jeromos tihanyi perjel köszöntőjében hangsúlyozta, a bencés közösség életének évszázadok óta része a társadalmi felelősségvállalás, hogy olyan tevékenységet folytassanak, amely kilép a monostor falain kívülre, közösséget vállalva a környékbeli emberekkel, vállalkozókkal.
Ennek Tihanyban évszázados hagyománya van – hangsúlyozta a perjel, hozzátéve, hogy ezt a hagyományt viszik tovább, amikor egy új márkát álmodnak meg, és használják kreativitásukat ahhoz az örökséghez, amelyet maguk is újra és újra felfedeznek a levendulában és a gyógynövényekben.
Kötél Balázs, Tihany független polgármestere arról beszélt, a levendula és Tihany neve összeforrt az elmúlt évszázadban.
Ez a centenárium legyen arra ösztönzés, hogy Tihany múltját tiszteljük, hogy figyeljünk a közösségére, és a jövő iránti felelősséggel dolgozzunk tovább együtt – fogalmazott.
A pénteken nyílt kiállítás bemutatja a gyógynövény sokoldalú kultúrtörténetét, az illóolaj- és illatszergyártásban betöltött szerepét, valamint azt a folyamatot, amellyel a helyi értékből nemzetközileg elismert minőség vált.
A Tihanyi Levendula Manufaktúra az elmúlt másfél évtizedben komoly levéltári és múzeumi kutatásokkal, a Bittera Gyula Alapítvány tevékenységével, valamint az Illatok Házában található állandó kiállításával dolgozott ezen örökség megőrzésén.
A Sacra Botanica mint új márka a szerzetesi gyógynövénykultúra szakrális hagyományait, a Tihanyi-félsziget természeti erejét és a kortárs minőséget ötvözi, amelynek első számú zászlóshajója a tihanyi levendula lesz – hangsúlyozták az eseményre kiadott sajtóanyagban.